38/47 My food and fuel for the four of us (I don't count the babies either time--they remain as before), was all of $16, often more. Now I pay for three meals a day, delivered, for three of us, $15 a week--with the nurse's wages, $21. Then I pay a laundress one day, $2, and her two meals, $.50, making $23.50. Then I have two maids, for an hour a day, to clean; $.50 a day for six days, $3, and one maid Sunday, $.25. |